Elektrokoagulacja
Trwałe usuwanie zmian skórnych, np. włókniaków, brodawek, naczyniaków
Cena: od 30 zł
Usunięcie 1 drobnej zmiany (typu włókniak) / 30 zł
Dużego włókniaka, brodawki płaskiej lub łojotokowej ze znieczuleniem od / 80 – 200 zł
Usunięcie licznych drobnych włókniaków / brodawek / naczyniaków ( 10 zmian) / 200 zł
+ 150 zł (każde kolejne 10)
Elektrokoagulacja jest zabiegiem polegającym na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Istotą zabiegu jest ciepło powodujące termiczne uszkodzenie (ścięcie, koagulację) białek zlokalizowanych w tkance dzięki czemu zmiany usuwane są w sposób trwały.
Wystarczy kilka minut, by oczyścić dekolt czy szyję z dziesiątek włókniaków, rozsiewających się po skórze i wyglądających niezbyt estetycznie. Nie wszystkie chowają się pod ubraniem, a skóra pokryta takimi zmianami nie jest przyjemna w dotyku. Można tym skutecznym sposobem pozbyć szpecących brodawek, tych płaskich i łojotokowych, a także wirusowych, czyli kurzajek.
Gładka, oczyszczona i miła w dotyku skóra.
Elektrokoagulacja to wszechstronny zabieg, który pozwala bezinwazyjnie, a do tego całkowicie bezpiecznie, pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych.
Zabieg polega na przyłożeniu elektrody do zmiany i zniszczeniu jej za pomocą łuku elektrycznego, Czas trwania zabiegu to zaledwie kilka, kilkanaście minut.
Elektrokoagulacja to metoda prosta, skuteczna i niedroga.
Jakiej reakcji skóry można się spodziewać?
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki rumień (zaczerwienienie) i delikatny obrzęk, które ustępują w ciągu kilku godzin.
W miejscu koagulowanej zmiany pojawia mały strupek. Nie wolno go zdrapywać, ani zbyt długo poddawać działaniu wody. Jest wystarczająca ochroną miejsca zabiegu i odpada sam po kilku czy kilkunastu dniach. Niezmiernie rzadko zakłada się mały opatrunek, raczej dla poczucia bezpieczeństwa pacjenta.
Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują bardzo rzadko, należy zwrócić uwagę na to, aby strupków nie zetrzeć ręcznikiem i nie zdrapać.
Całkowity okres gojenia wynosi od 5 do 21 dni, w zależności od wrażliwości, zdolności skóry do regeneracji, rodzaju i wielkości usuniętej zmiany.
Wskazaniami do elektrokoagulacji są m.in.:
- brodawki wirusowe dłoni i stóp (tzw. kurzajki),
- brodawki płaskie zwane brodawkami młodocianych,
- brodawki łojotokowe potocznie zwane brodawkami starczymi,
- włókniaki,
- kępki żółte,
- prosaki,
- kaszaki,
- mięczaki zakaźne,
- przerośnięte gruczoły łojowe i potowe,
- rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i ciele,
- naczyniaki gwiaździste.
Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, choć oczywiście odczucia towarzyszące zależą od indywidualnej pobudliwości bólowej, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany (np. włókniaki) najczęściej nie wymagają znieczulenia, usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu.
Przeciwwskazania:
Ciąża, rozrusznik serca, pompa insulinowa i inne metalowe części w organizmie, nowotwory, epilepsja, choroby zakaźne, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry, menstruacja, tendencje do tworzenia się blizn przerostowych, choroby serca, zaburzenia krążenia i zaburzenia krzepnięcia, gorączka i choroby zakaźne.
Zabieg jest bezkrwawy, nie pozostawia blizn i może być wykonywany bezpiecznie o każdej porze roku.
Nie wymaga żadnej rekonwalescencji, zaraz po można wrócić do pełnej aktywności.