Laserowe usuwanie przebarwień
Laserem Nd:Yag lub IPL + RF
Cena: od 500 zł
Laserowe usuwanie przebarwień cała twarz rozjaśnianie piegów i przebarwień / 500 zł
Laserowe usuwanie przebarwień + dermabrazja i peeling chemiczny twarz / 600 zł
Szyja / 500 zł
Dekolt / 800 zł
Przedramiona lub dłonie / 600 zł
Usuwanie przebarwień głębokich (punktowych) laserem Nd:Yag / 80 – 200 zł
Przebarwienia to widoczne gołym okiem plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Przebarwienia bardzo często powstają przy udziale światła słonecznego i często są po prostu nagromadzeniem melaniny – barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe. Czasem jednak niewielka plamka może być wynikiem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także produkujących go komórek – melanocytów. Przebarwienia mogą się pojawić na czole, policzkach, nosie, na brodzie, dłoniach, dekolcie. Dotyczą 30% kobiet po trzydziestym roku życia i 90% po pięćdziesiątym.
Światło lasera usuwa piegi, plamy posłoneczne i soczewicowate, plamy potrądzikowe, wątrobowe, a także przebarwienia powstałe w wyniku zażywania leków fotouczulających, w przypadku ostudy a nawet przebarwień pozapalnych.
Laser Nd:Yag lub IPL działa objawowo. ŻADEN ZABIEG nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji i pojawiania się nowych przebarwień. Stąd po ekspozycji na promienie UV, zmiany mogą się odrodzić lub powstać w innym miejscu. Dlatego też osobom narażonym na powstawanie przebarwień zaleca się sumienną profilaktykę: używanie kremów z wysokim i bardzo wysokim filtrem (minimum 30 SPF) oraz w miarę możliwości unikania bezpośredniej ekspozycji na słońce.
- Nakierowana energia świetlna jest wychwytywana przez przebarwione miejsca. W wyniku podgrzania, komórki zawierające nadmiar melaniny, ulegają zniszczeniu.
- Zabieg można poprzedzić mikrodermabrazją, co zwiększa skuteczność terapii. Oprócz zabiegów laserowych powinno się stosować kremy rozjaśniające, blokujące proces tyrozynazy, oraz kremy z wysokimi filtrami. Nie należy narażać skóry na promienie słoneczne ani opalać się w solarium.
- Partie do wyboru to: twarz, szyja, przedramiona, dekolt, dłonie.
Efekty zabiegu są trwałe. Należy jednak pamiętać że laser nie eliminuje tendencji do powstawania przebarwień, a jedynie działa na istniejące.
WAŻNE przed zabiegiem:
- nie opalać skóry na minimum 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem (skóra opalona zawiera większą ilość melaniny i przez to absorbuje dużą ilość energii światła, przez co może dojść do jej poparzenia),
- nie depilować skóry woskiem, pęsetą ani depilatorem przez tydzień przed zabiegiem,
- 2 tyg. przed zabiegiem nie stosować kremów do depilacji ani środków złuszczających.
W trakcie zabiegu:
Przed przyłożeniem głowicy lasera skórę pokrywamy żelem chłodzącym. Impulsy odbierane są bardzo różnie. Jednym nie sprawia to żadnego dyskomfortu, tym bardziej, że trwa bardzo krótko, inni odczuwają lekką nieprzyjemność, kłucia, pieczenia lub szczypania podczas impulsu laserowego.
Lekkie pieczenie skóry, jeśli występuje, ustąpi do 2-3 godzin po zabiegu.
WAŻNE po zabiegu:
- Bezpośrednio po zabiegu przebarwienie staje się ciemniejsze, by następnie ulec złuszczeniu i zanikaniu. Mogę również powstawać strupki. Od następnego dnia rozpoczyna się proces łagodnego złuszczania i trwa około 2 tygodni.
- Po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jednak wszystkie dolegliwości zanikają w przeciągu kilku dni. W tym okresie, zaleca się stosowanie specjalnych środków na miejsce poddane zabiegowi.
- Od razu po zabiegu laserowym można nakładać makijaż i maskować przebarwione miejsca. W przypadku bardzo głębokich przebarwień zalecane jest powtarzanie zabiegu co ok. 2 – 3 tygodnie.
- Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie; średnio potrzeba 2 – 5 zabiegów.
- Po zabiegu istotna jest ochrona UV wraz z intensywnym nawilżaniem skóry. Należy unikać słońca i zawsze używać filtrów ochronnych.
Przeciwwskazania :
- opalenizna (1 miesiąc), samoopalacz (nie stosować 2 tygodnie przed zabiegiem),
- ciąża, karmienie piersią,
- przewlekłe choroby skóry, takie jak bielactwo, łuszczyca (aktywna faza w miejscu zabiegu),
- nadwrażliwość na światło, zażywanie preparatów podwyższających poziom melaniny (np. beta karoten),
- infekcyjne choroby skóry (np. opryszczka, liszaj płaski),
- rozrusznik serca, pompa insulinowa,
- epilepsja,
- zioła (dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp, herbatki odchudzające/przeczyszczające,
- leczenie retinoidami ( min. 6 miesięcy od zakończenia leczenia),
- nowotworowe i przednowotworowe zmiany barwnikowe i skórne,
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
- przyjmowanie witaminy A (należy przestać stosować min. 5 dni przed zabiegiem),
- choroby układu krążenia np. wysokie nadciśnienie tętnicze,
- choroby immunosupresyjne takie jak AIDS oraz zarażenie wirusem HIV i zażywanie farmaceutyków immunosupresyjnych,
- choroby hormonalne oraz endokrynologiczne takie jak np. zespół policystycznego jajnika lub cukrzyca.